Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním souhlasíte s použitím souborů cookie.

Více informací
Základní škola a Mateřská škola Barvířská Liberec

Důležitá sdělení - Velikonoční prázdniny a informace k ZÁPISU do 1. ročníku 18.4.2024

Setkání na Islandu (Marková)

V rámci dvouletého mezinárodního projektu Erasmus+, do kterého je naše škola zapojena spolu se školami z Islandu, Německa, Turecka a Norska, proběhlo ve dnech 21. – 29. dubna 2018 závěrečné setkání na Islandu. Naši školu reprezentovali 4 pedagogové a 3 žákyně 8. a 9. ročníku. Partnerská základní škola se nachází v pro nás velmi exotickém místě – leží v souostroví Vestmannaeyjar (česky Vestmanské ostrovy) na jihu Islandu, 12 km od pobřeží. Jedná se malé rybářské městečko, které má asi 4300 obyvatel a sopku coby dominantu za městem. My jsme však měli jsme možnost poznat nejen tento ostrov, ale i další krásná místa jihozápadního Islandu – např. Geysir (místo, kde v pravidelných intervalech tryská ze země několik metrů vysoký gejzír a kde v tůňkách bublá vroucí voda), mohutné kaskádovité vodopády Gullfoss nebo vodopád Seljalandsfoss, který teče ze skály a lze ho celý obejít dokola. Islandská fotogenicky krásná příroda všem učarovala a radost ze zážitků nám nezkazila ani skutečnost, že po celou dobu našeho pobytu se teploty pohybovaly lehce nad nulou. Třešinkou na dortu pak byl dvoudenní pobyt v hlavním městě Reykjavíku, které je jen o málo větší, než Liberec.
Na Islandu se samozřejmě také pracovalo. Žáci i učitelé se zde zúčastnili několika workshopů v kreativní dílně Fablab, která se zaměřuje na inovace a výzkum v oblasti technologií. To odpovídá i tématu projektu, který nese název „Meet up with the future“ – „Potkej se s budoucností“. Učili se např. navrhnout si potisk na tričko v grafickém programu Inkscape nebo vytisknout si jmenovku na kufr ve 3D tiskárně. Dále každá skupina předvedla svou audionahrávku se strašidelným příběhem – ten žáci ještě před setkáním museli vymyslet a poté namluvit s využitím děsivých zvukových efektů. Také jsme navštívili prezentace lokálních škol i pracovních nabídek a měli jsme možnost prohlédnout si prostory několika škol, porovnat vybavení i výukové metody.
Setkání v neposlední řadě umožnilo učitelům i žákyním procvičit si angličtinu, poznávat nové přátele, ochutnávat nová jídla a vidět, jak se žije jinde. Dívky byly ubytované v hostitelských rodinách, takže měly možnost poznat všední život opravdu zblízka. Nejely však úplně do neznáma, ale za islandskými kamarádkami, které u nich bydlely loni v květnu během setkání v Liberci. Slíbily si, že zůstanou i nadále v kontaktu a v budoucnu se možná znovu navštíví.
Setkáním na Islandu se náš dvouletý projekt Erasmus+ uzavřel, ale určitě se v budoucnu pokusíme zrealizovat další.

Ohlasy dívek, které se zúčastnily setkání na Islandu:

Tereza Dřízhalová, 8.A:
Island a celkově projekt Erasmus+ byl pro mě velice zajímavou zkušeností. Poznávali jsme lidi z různých koutů světa, zjišťovali jsme, jak žijí a co je v jejich zemích zvykem. Týden v islandské rodině jsem si užila, jezdili jsme na výlety a já tak poznávala jejich domov. Ostrov, na kterém jsme byli, se mi opravdu líbil. Hlavně z hlediska přírody. Mají to tam opravdu krásné. Za ten týden jsem také zjistila, jak na tom jsem s angličtinou a kde mám mezery – a jsem za tuto zkušenost ráda. Z Islandu jsem si odvezla mnoho zážitků, vzpomínek a našla jsem si přátele, se kterými jsem dosud v kontakt. Pokud si chcete zlepšit angličtinu, najít si kamarády z jiných zemí nebo zjistit, jak se žije v cizině, tak vřele doporučuji projekt Erasmus+.

Nela Macounová, 9.A:
Upřímně, bylo to úžasné. Mají nádhernou přírodu a všichni jsou tam milí. Poznali jsme tam mnoho nových přátel a máme spoustu krásných zážitků, na které nezapomeneme. Nikdy bych nevěřila, že budu opékat tousty na sopce nebo že budu hladit papuchalka (druh ptáka). Dozvěděli jsme se tam něco z jejich historie a zjistili, jak žijí. Byla tam zábava, stále jsme něco dělali nebo si povídali. Přes den jsme měli většinou program a večer jsme byli v klubu. Jsem moc vděčná za to, že jsem měla možnost se podívat na Island. Chtěla bych se tam někdy vrátit.