První mezinárodní setkání s legorobotikou (Marková)
Jak pravidelně informujeme, naše škola je zapojena ve dvou mezinárodních projektech partnerství škol Erasmus+. Forma spolupráce je obdobná, ale témata se velmi liší – zatímco jeden je zaměřený na problematiku prevence a řešení šikany, druhý se věnuje legorobotice a robotickému kódování. A právě tento projekt si představíme blíže. Název zní poněkud komplikovaně: „Youngsters of Generation Z Learning to Manage and Control the Technology in a Positive Way by Robocoding“, což můžeme volně přeložit jako „Mládež generace Z učící se ovládat a řídit používání technologií pomocí robotického kódování“. Jeho cílem je vést mladé lidi k tomu, aby efektivním způsobem využívali informační a komunikační technologie namísto toho, aby na nich byli závislí. Naše škola v rámci tohoto projektu spolupracuje se školami z Francie, Turecka, Slovinska, Portugalska (Madeira) a Nizozemí.
Ve dnech 9. – 15. 1. 2022 proběhlo dlouho plánované první setkání účastníků v České republice. Takovouto akci v době pandemie nebylo jednoduché zorganizovat, ale ani dodržet původní plán, který představoval účast 21 žáků a 11 učitelů z partnerských zemí. Kvůli neuspokojivé pandemické situaci ve svých zemích museli bohužel účast zrušit učitelé a žáci z Nizozemí a Francie, poté byla zrušena i účast slovinských žáků. Škola proto hostila pouze skupinu 12 žáků z Turecka a Portugalska a 7 učitelů z týchž zemí a Slovinska.
V souladu s tématem projektu se žáci věnovali robotickému kódování nejen ve škole, ale i v iQFABLABU, kde pro ně lektoři připravili výukový program Lego Mindstorms. Při něm se žáci dozvěděli zajímavosti z historie a vývoje robotů a po nezbytném teoretickém úvodu měli možnost si robota ze součástek sestavit, naprogramovat a „oživit“. Za odměnu poté mohli strávit příjemné odpoledne v iQLANDII a potkat se s humanoidním robotem Thespianem. Ani ve škole se nezahálelo. Žáci absolvovali workshop s programováním virtuálních robotů na počítači (VEX code IQ blocks), zahráli si několik soutěží v programu Kahoot o sladké odměny, učili se jednoduchou práci s algoritmy a také si stavěli a programovali roboty se stavebnicemi Lego WeDo. To vše probíhalo samozřejmě v angličtině, žáci tak upevňovali své znalosti nejen v oblasti ICT, ale i aktivního používání cizího jazyka včetně odborných termínů.
Oficiální část programu dále zahrnovala prohlídku prostor naší základní i mateřské školy a vstupy do výuky. Žáci se aktivně zúčastnili školního života tím, že po skupinkách ve třídách představovali sebe i svou zemi a odpovídali na dotazy českých dětí. Součástí setkání však bylo také představení nejzajímavějších míst Liberce a okolí. Společně jsme navštívili libereckou radnici, Krajskou vědeckou knihovnu, synagogu a Severočeské muzeum. Dětem jsme představili libereckou ZOO a Dinopark. Učitelé zavítali na procházku i do lesů a skal Českého ráje a také do pivovaru Svijany, které nám umožnilo exkurzi s degustací. Chybět nemohla samozřejmě Praha, kde jsme hosty provedli po nejznámějších pražských památkách.
Žáci byli ubytováni v českých rodinách a měli tak možnost zblízka poznat náš způsob života. I ve volném čase pro ně naši žáci připravili bohatý program. Chodili společně nakupovat, hráli bowling, řádili v lunaparku, navštěvovali restaurace – jinými slovy starali se o to, aby se jejich kamarádi u nás ani chvíli nenudili.
Další setkání v rámci tohoto projektu proběhne na Madeiře na přelomu května a června 2020.
Projekt je financován grantem z Evropské unie.
Třídy
Žákovská knížka
Školní družina
Školka
Jídelna
Školní časopis
Aktuality ze školy
Tříkrálová nadílka ve školní družině 9.1.2025 (Mysíková)
První lednový týden patřil ve družince již tradičně Třem králům.
Vánoční laťka 2025
Ve čtvrtek 19.12.2024 proběhla tradiční Vánoční laťka.
PF 2025
Přejeme krásné prožití svátků, hodně zdraví a spokojenosti.