Přehlídka recitace a olympiáda v ČJ (Malá Burdová)

Na začátku kalendářního roku se hodiny čtení na 1. stupni a hodiny literatury na stupni 2. věnovaly hlavně poezii: blížilo se totiž školní kolo recitační soutěže (o něm jsme psali v jedné z předchozích aktualit).

Letošní rok jsme do okresního kola směli poslat více soutěžících: za každou kategorii 2 žáky. Začátkem března se ti nejlepší recitátoři z nejrůznějších škol Libereckého kraje sešli v DDM Větrník, aby předvedli své recitátorské umění. Přehlídka měla sice určit postupující do kola krajského, ale neméně podstatným cílem také bylo žáky motivovat k poezii a recitaci a připravit jim příjemné dopoledne, věnované básním všeho druhu (a objevil se dokonce i přednes prózy).

Z naší školy do krajského kola sice nikdo nepostoupil, ale i tak žákům děkujeme za smělost vystoupit před neznámou porotou a dalšími soutěžícími. Žáci zkušenost z okresního kola popisují pozitivně: jsou za účast rádi a přínosná jim byla i zpětná vazba, tedy krátký pohovor, od poroty k jejich přednesu.

Účastníci za 1. stupeň: Laura Ducháčová (2. A), Kateřina Orysenko (3. B), Adéla Kantová (4. A), Sophia Nosková (4. A)

Účastníci za 2. stupeň: Matyáš Marhan (7. B), Josef Zikeš (7. B), Šárka Bulavová (8. B), Jaroslava Hořejší (9. A)

I tento školní rok kromě recitační soutěže proběhla také tradiční olympiáda v českém jazyce. Školní kolo žáci 8. a 9. ročníku absolvovali již začátkem prosince. O soutěž byl mezi žáky velký zájem a do okresního kola jsme vyslali dvě úspěšné řešitelky z 9. B: Terezu Bláhovou a Kateřinu Orysenko. Pro obě dívky byla olympiáda zajímavou zkušeností, kdy mohly poměřit své češtinářské znalosti a jazykový cit s dalšími 38 soutěžícími. Tereza se umístila na velmi pěkném 11. místě – gratulujeme a oběma děvčatům děkujeme za reprezentaci školy!