Základní škola Liberec Barvířská

Měsíc filmu na školách - 1989 (Šulcová)

Měsíc filmu na školách se koná od roku 2004 každý listopad na stovkách základních a středních škol po celé České republice. Zapojené školy pořádají projekce filmů s tématem československých dějin a zvou hosty (pamětníky, filmaře, protagonisty filmů, historiky) na pofilmové debaty.
Letošním tématem je pád železné opony. Ve filmech i doprovodných materiálech si připomínáme 30. výročí konce komunistického režimu nejen u nás, ale i v okolních státech. Na naší škole zhlédli v minulém týdnu žáci 7.,8.a 9.tříd film „1989: Z deníku Ivany A“
Předlohou filmu se stal autentický deník osmnáctileté Ivany A., která osobitým pohledem středoškolačky reflektuje poslední rok - 1989 - existence komunistického Československa a zvýrazněny jsou události 17.11. a dění celý následující týden. Snímek Karla Strachoty je syntézou skutečných deníkových záznamů, ukázek zpravodajských a publicistických pořadů, ukázek z dobového tisku, soukromých dokumentů a fotografií.
V hodinách dějepisu pak žáci diskutovali o událostech listopadu 1989. A příští středu se pak zúčastní besedy s pamětníky listopadových událostí v Liberci MUDr. Přemyslem Sobotkou (bývalým předsedou senátu) a fotografem Milanem Drahoňovským.
 

Měsíc filmu na školách - 1989 (Šulcová) Měsíc filmu na školách - 1989 (Šulcová)