EXKURZE DO PRAHY – PROJEKT HOLOCAUST (Šulcová)
I v letošním školním roce pokračuje projekt exkurzí pro 8. a 9. třídy financovaný Statutárním městem Liberec, který je zaměřený na problematiku holocaustu.
Letos jsme si za cíl zvolili Pražské židovské muzeum a Staré židovské město. Většina žáků tuto část Prahy vůbec nezná a ani si neuvědomuje, že židovské obyvatelstvo je spojeno s existencí našeho státu již od raného středověku. Do Prahy se vypravily dva autobusy. V úterý 6.12.vyjeli na svůj program deváťáci a ve středu 14.12. osmáci.
Již ve škole se žáci seznámili v hodině dějepisu s historickým kontextem doby před 2.světovou válkou i během ní. Pro hlubší pochopení osudu Židů pak zhlédli osobní zpověď paní Marty Kottové, jež jako dítě prožila a hlavně přežila pobyt v Terezíně a pak v Osvětimi.
V rámci exkurze v Židovském muzeu v Praze pak osmáci absolvovali program „Hanin kufřík“, který vznikl na základě stejnojmenné knihy Karen Levinské. V průběhu vlastního pátrání v dokumentech se seznámili s osudy konkrétních židovských rodin a hlavně dětí z Protektorátu Čechy a Morava za 2. světové války. Sestavili také krátký medailonek těchto dětí.
Deváťákům byl určen program „Holocaust v dokumentech“, který vznikl ve spolupráci s Domem Konference ve Wannsee. Kontext doby si nejprve připomněli vzpomínkovým dokumentem přeživší paní Dagmar Lieblové a mohli tak porovnat prožitky s vyprávěním paní Kottové. Vzhledem k problémům a zdržení při cestě do Prahy však nestihli analyzovat dokumenty reprezentující pět fází holocaustu: definici a evidenci, zbavování práv a majetku, deportaci, koncentraci a fyzickou likvidaci. Ale díky vstřícnosti pracovnic muzea jsme si pracovní materiály mohli odvézt s sebou, a tak s nimi deváťáci budou ještě pracovat v hodinách dějepisu.
Všichni žáci 8. a 9.tříd pak ve druhé část exkurze navštívili s lektorkami Staronovou synagogu, Pinkasovu synagogu a Starý židovský hřbitov. Dozvěděli se řadu informací a zajímavostí o českých Židech od raného středověku až do oné osudné doby, kdy Hitler svými rozhodnutími a cíli zcela změnil osudy miliónů českých Židů. Jedním ze silných okamžiků byla asi návštěva Pinkasovy synagogy, kudy děti mlčky procházely a nemohly uvěřit 80 000 jmen těch, kteří holocaust nepřežili a existenci tak připomínají jen jejich jména napsaná na stěnách synagogy.
Po „pracovním programu“ zbyl i dostatek času na volný pohyb žáků v přilehlém okolí Staroměstského a Václavského náměstí.
Někdo čas strávil prohlídkou krás této části Prahy, jiný nákupem drobných dárků, dobrým jídlem či návštěvou vánočních trhů. Každopádně jsme si všichni exkurzi užili a do Liberce se vrátili spokojeni.
A o tom, že „výlet“ za ne zrovna příjemnou minulostí našich dějin splnil svůj cíl, svědčí věta jednoho osmáka, když jsme v hodině dějepisu diskutovali o zážitcích z exkurze: „Paní učitelko, vždyť my se máme vlastně strašně dobře a nic nám nechybí, protože každý máme tu svoji židli jistou…“
Ale že to tak nemusí být napořád, si uvědomili všichni.
Třídy
Žákovská knížka
Školní družina
Školka
Jídelna
Školní časopis
Aktuality ze školy
Velikonoční dílničky 12.04. 2025 (Krňanská)
Na sobotní dopoledne jsme pro děti a jejich doprovod připravili velikonoční tvoření.
Velikonoční sběr vajec se stezkou (Javůrková)
V pátek 11.4 proběhl na zahradě školy každoroční sběr speciálních družinových vajec.
Sobotní dopoledne s grafikou (Krousová)
Tentokrát jsme ryli linoryt.