Základní škola Liberec Barvířská

Beseda s Markétou Pechovou, pokořitelkou La Manche (Plačková)

7.11. 2019 měla ZŠ a MŠ Barvířská tu čest přivítat inspirující osobnost  Markétu Pechovou.


Plavkyni, která 25.8.2019 za 12 hodin 31 minut zdolala kanál La Manche. Trasu v délce cca 38 km! Předtím nejvíc (na jeden zátah) uplavala 25 kilometrů.


 Život Markétu nešetřil. První životní zkouška přišla ve dvanácti letech, kdy jí lékaři oznámili, že má nad kolenem zhoubný nádor stehenní kosti. Podstoupila chemoterapii, ale operaci se nevyhnula. Když se zotavila po amputaci a roční chemoterapii, nemoc zaútočila znovu krátce před jejím nástupem na střední školu. „Měla jsem nádor na plicích a metastázy v břiše. Přišla jsem o část levé plíce a následně podstoupila transplantaci kostní dřeně,“ shrnuje. 


Přes vážnou nemoc a amputovanou nohu začala už v pubertě sportovat. Nejprve dělala atletiku - vrh koulí, diskem a oštěpem. Ve dvaceti letech se naučila plavat. Dnes patří mezi nejlepší české dálkové plavkyně. Markétiným hlavním plaveckým stylem je kraul. „Když si potřebuji odpočinout, plavu prsa,“ říká.


„Pořád se mě někdo ptal, proč tolik plavu, a tak jsem plácla, že chci přeplavat La Manche, abych měla klid,“ poznamenala Pechová, která se na zdolání kanálu intenzivně připravovala v TJ Slavia Liberec.  6 dní v týdnu plave 5 km, sedmý den tráví v posilovně. O víkendech kombinuje trénink s dálkovými závody. Při přípravě na La Manche přidávala otužování, které již dnes nedělá. A to ještě pracuje v kanceláři liberecké nemocnice! Trénuje po práci!


Průliv, který odděluje Velkou Británii a severní Francii, má v nejužším místě 34 kilometrů. Kanál zatím zdolalo 23 Čechů, z toho jen osm žen. S postižením, pokud víme, zatím nikdo. Z žen byla nejrychlejší Yvetta Hlaváčová, která La Manche přeplavala v roce 2006 za 7:25:15, což je zatím nejrychlejší ženský čas na světě. „Já jsem to chtěla dát do deseti hodin, aby mi tam nebyla taková zima,“ poznamenala Pechová.


Jaká byla její první slova po zdolání kanálu, si nepamatuje. To, že je konec, poznala, když na útesu čekala na člun.
Dopředu ale raději nezjišťovala, co ji v úžině mezi Velkou Británií a Francií čeká. "Jsem radši, když nevím, do čeho jdu. Moc jsem se nepřipravovala, akorát jsem jela na soustředění několikrát k moři, abych byla zvyklá na slanou vodu a vlny a otužovala jsem se," řekla.
Markéta měla strach na začátku, když se ponořila za tmy, což nikdy předtím nezkoušela. "Teda zkoušela, ale jen deset metrů od břehu," uvedla.
Nepříjemné byly podle ní i medúzy a dále také trajekty, které ochlazovaly vodu. Na startu měla voda 18,5 stupně, místy ale klesala ke dvanácti stupňům. Zima Pechové byla. „Velký problém jsem měla s tou nohou, protože tu nemám jak protáhnout, jak prokrvit," řekla. A také ji bolelo rameno. Její nevýhodou bylo, že je štíhlá. Váží 55 kilogramů. "Všichni mi říkali, že hubený plavec na La Manche nepatří," řekla.


Před výkonem Markéta posnídala žitný chleba s máslem a šunkou. Cestou si nejčastěji dávala polomáčené sušenky a ohřátou Coca-Colu. Proteinové tyčinky odmítala.  A nakonec se jako vhodný neosvědčil ani připravený hovězí vývar.
Dva roky příprav si vyžádaly bezmála 500 000,- Kč, z toho náklady na pobyt při zdolávání kanálu stály mezi 100.000 a 150.000 korunami. Tyto náklady na pobyt, doprovodný člun atd. by měla zaplatit Pechová ze svých úspor.  Někteří sponzoři se ozvali, že přispějí. Doufám, že částka, kterou bude muset Markéta vložit ze svého, bude co nejnižší…


Po závodě Markéta Pechová vydražila čepičku, ve které kanál přeplavala, za 20 000Kč. Tyto peníze věnovala liberecké onkologii, kde jako dítě trávila spoustu času a jejíž prostředí důvěrně zná.


Měli jsme příležitost vyslechnout životní příběh velmi výjimečné, silné osobnosti. Děkujeme.
 

Beseda s Markétou Pechovou, pokořitelkou La Manche (Plačková) Beseda s Markétou Pechovou, pokořitelkou La Manche (Plačková) Beseda s Markétou Pechovou, pokořitelkou La Manche (Plačková) Beseda s Markétou Pechovou, pokořitelkou La Manche (Plačková)