Základní škola Liberec Barvířská

Severočeské muzeum Liberec

Další významnou stavbou je i Severočeské muzeum z let 1897–1898 s hranolovou věží (kopií věže původní liberecké radnice), před nímž se na Masarykově třídě nalézá busta T. G. Masaryka, odhalená Přemyslem Sobotkou v roce 2010 k prezidentovým 160. narozeninám. A právě tato busta byla cílem našeho putování dne 12. 9. 2018.

Pomník s Masarykovou hlavou v životní velikosti stojí u muzea od roku 2008. Bustu odlili odborníci v turnovské střední uměleckoprůmyslové škole. Aby se Masarykova hlava dívala na lidi seshora, vypíná se na 1,6 metru vysokém pískovcovém podstavci.

Žáci si připomněli úlohu T. G. Masaryka při vzniku republiky.