Základní škola Liberec Barvířská

Památník šoa

V Ruprechticích v Liberci se nachází Památník obětem šoa-památník věnovaný obětem 2. světové války židovského původu, které pocházely z Liberce, význam slova šoa-výraz pro vyhlazování Židů nacisty. Třída 8.A  vyrazila právě k tomuto památníku, aby si připomněla utrpení holocaustu . V roce 1900 vystavěla liberecká židovská obec při židovském hřbitově obřadní síň, která sloužila svému účelu do začátku 2. světové války. Pak přišlo vyhlazení valné části předválečné židovské komunity čítající téměř 1700 členů. Po válce obřadní síň chátrala a nakonec byla až do roku 1989 užívána jedním podnikem jako sklad kávy. Dnešní vedení židovské obce se rozhodlo zřídit v obřadní síni památník obětem šoa podle konceptu, který vytvořil student Fakulty umění a architektury Štěpán Gudev, pod pedagogickým vedením M. A. Jana Stolína, který je autorem výtvarného řešení památníku. Základní myšlenkou památníku jsou přímky na stropě, které směřují k jednotlivým tragickým místům, v nichž zahynuli liberečtí Židé. Nezapomněli jsme ani na návštěvu židovského hřbitova. Tato exkurze proběhla 12. září 2018.

Památník šoa Památník šoa Památník šoa Památník šoa Památník šoa