Základní škola Liberec Barvířská

Historie a původ českých příjmení

Jméno a přímení si člověk nevybírá, jedno mu vybírají rodiče, druhé po rodičích zdědí. Ne vždy ale tomu tak bylo. Historie příjmení je poměrně krátká. Jak vlastně vznikala a víte, co znamená to vaše? Pro odpovědi na tyto otázky si třída 8.A došla dne 10.1.2019 do Krajské vědecké knihovny Liberec- děti navštívily program Historie a původ příjmení. Mnoho lidí si nechává sestavovat rodokmen nebo si ho i samo sestavuje. Hledají v matrikách a snaží se dohledat rodovou linii co nejhlouběji do minulosti. Děti z 8.A pod vedením zkušené lektorky pracovaly ve skupinách, plnily zadané úkoly a během svého pátrání si užily i hodně legrace.